Väetise vedu – ADR?

24.03.2023

Väetise vedu – ADR?

Päike käib juba kõrgemalt. Kevad hiilib. Tunnete?

See tähendab, et põllumehed teevad ettevalmistusi peagi põllule minekuks. Üheks toimetuseks saab olema ka väetiste vedu. Osa väetis on aga ohtlik veos ja selle transporti maanteel reguleeritakse ADRiga.

Näiteks ammooniumnitraat, UN 1942, klass 5.1, pakkegrupp III. Veokategooria järgi võime seda küll vedada kuni 1000 kg ilma ADR tunnistust omamata, aga selle kogusega jäämegi seda põlluäärde vedama. Seega, kui kogus on üle 1000 kilogrammi tuleb täita ADR nõudeid. 

Lisaks, kas teame, milles peitub selle ohuklassi ohtlikus?  Näide, mitte kaugest minevikust, kui Beiruti katastroofi osaliseks oli ammooniumnitraat.

Kuidas, siis toimetada? Kuidas saab ammooniumnitraati transportida suuremas koguses?

Lahendus on lihtne. Autojuht läbib ADR koolituse, kus käiakse läbi vajalik info ja saab vastavad teadmised. Peale seda tuleb läbida Transpordiameti eksam, ning juht saab ADR tunnistuse. Koolituse ja eksami läbimine annab õiguse vedada ohtliku veost maanteel näiteks nagu väetis ammooniumnitraat.

Kui oled logistik ja soovid ADR-i kohta lisainformatsiooni ja oma küsimustele vastuseid, siis tule osalema ADR infopäeval.

Kui oled autojuht, siis ootame Sind ADR koolitustele üle Eesti! 

Lisaküsimuste korral võta meiega julgelt ühendust!

AUTOSERT ADR TEAM: