Sõidumeerikute kohustus alla 3,5 t kaubaveokitele

05.05.2019

Sõidumeerikute kohustus alla 3,5 t kaubaveokitele

Hiljaaegu hääletas Euroopa Parlament nn Mobiilsuspaketi üle, kus muuhulgas tahetakse sõidumeerikute kohustust laiendada ka alla 3,5 tonnistele kaubaveokitele. Euroopa Parlament on vastavad muudatused vastu võtnud, kuid lõplikku heakskiitu ootab see Euroopa Nõukogult (viimane aste). Mida tähendab see siis täpsemalt?

Täpsemalt see tähendab seda, et kaubaveokid, mille täismass haagisega või ilma on üle 2,4 tonni, peavad autojuhtidele mõeldud sõidu- ja puhkeaegasid järgima vastavalt määruses 561/2006 reeglitele. Justnagu suurte veoautode juhid. Varasemalt oli see piir 3,5 tonni. Praeguse info kohaselt puudutab antud kohustus rahvusvahelist transporti, mitte kohalikke vedusid.

Need väikekaubikud peavad olema varustatud digitaalse sõidumeerikuga ning juht, kes veokit juhib, peab omama autojuhi digitaalset juhikaarti, millele salvestatakse kogu tema töö- ja puhkeaeg.

Vastavat muudatust on sepitsetud juba mõnda aega. Eks see mõte ole neil see, et päris suur osa kaubavedudest teostatakse just taoliste väiksemate, alla 3,5 tonniste, kaubikutega ja nende autojuhtide töö- ja puhkeaeg tuleks samuti kuidagi moodi ära reguleerida. Põhimõte on liiklusturvalisuses. Väikekaubiku juhid võivad olla üleväsimuses. Et seda kontrollida, on vaid üks lahendus – sõidumeeriku abil, arvavad nad.

Kui suurt osa Eesti vedajatest see nõue puudutab ei oskagi öelda, kuid me oleme ju näinud väga palju pisikaubikuid Poola numbrimärkidega nii Eestis kui ka mujal ringi vuramas ja alati on mõttes küsimus – aga kas nemad võivad siis 24/7 h ringi sõita ja kuidas nende töö- ja puhkeaeg on reguleeritud? Nüüd siis on võetud ka nemad ette.

Millal muudatus kehtima hakkab?

Euroopa Nõukogu ei ole veel tänase seisuga lõplikku kinnitust Mobiilsuspaketile andnud. Kui see peaks juhtuma, siis tõenäoliselt 1 aasta jooksul, kui üleminekuaeg lõpeb, tuleb uute reeglitega hakata arvestama. Kuidas tegelikult läheb, sellest juba täpsemalt siis, kui Mobiilsuspakett on täielikult kinnitatud.

Maanteepaketi muudatustega hoiame teid kursis meie veebilehele www.autosert.ee ja meie Facebookis.

Vaata ka:

Lugupidamisega