Kuidas meie autojuhi ametikoolitus järjest väärtuslikumaks muutub?

01.07.2017

Kuidas meie autojuhi ametikoolitus järjest väärtuslikumaks muutub?

Ametikoolitus OÜ on kutseliste autojuhtide koolitamisega tegelenud nüüdseks juba veidi üle 2,5 aasta. Seda pole palju, kuid meil on hea meel selle üle, et oleme selle ajaga saanud suurimaks kutseliste autojuhtide koolitajaks Eestis. 2016 aastal osales meie koolitusel 690 kutselist juhti ning käesoleva aasta esimesel poolel 400. Järelikult autojuhtidele läheb korda see, mida me teeme ning see paneb meid üha rohkem kvaliteetse koolituse nimel pingutama.

Et aga koolitused muutuksid järjest väärtuslikumaks ja 4 pikka päeva 35-tunnisel täiendkoolitusel oleksid võimalikult kasulikud, siis on ainuvõimalik koolitust kogu aeg edasi arendada ja täiustada. Võib öelda, et me arendame oma koolitusi paremaks iga päev. See on meie elu. Eriti suurt rõhku paneme oma koolitajate pidevale arendamisele. Õpilasi ei koolita mitte kirjutuslaud, arvuti või projektor, vaid ikka inimene ehk koolitaja. Ja koolitajaid saab alati arendada.

Teeme siia klientide jaoks väikese aruande meie tehtud tegemistest aastal 2017 ja 2016, mille mõju avaldub 100% meie praegustes ja tulevastes koolitustes. Siia saavad kirja meie jaoks olulisemad verstapostid. Suuremate tegemiste vahele mahtusid loomulikult arvukad igapäevased koolitused autojuhtidele, tõstukijuhtidele, firmajuhtidele, logistikutele ja inspektoritele.

2017 esimene poolaasta

Juuni ´17

Digitaalse sõidumeeriku õppesimulaator Stoneridge

Stoneridge Exakt Duo2 digitaalse sõidumeeriku õppesimulaator. Ametikoolitus OÜ

Juunis sai valmis meie kõige uuem digitaalse sõidumeeriku õppesimulaator Stoneridge Exakt Duo2.

See valmis Viljandi Ühendatud Kutsekooli tellimusel ja sinna see ka siirdus. Nüüdseks on Viljandis olemas 2 digitaalse sõidumeeriku õppesimulaatorit VDO 2006 a ja Stoneridge 2016 a. Meil on selle üle väga hea meel, et me saame aidata kaasa ka teiste koolitajate taseme tõstmisele. Meil endal on kasutusel 12 digitaalse sõidumeeriku õppesimulaatorit nii uuemad, vanemad ja vahepealsed variandid. Rohkem infot sellest digimeerikust saab siit…

Koolitajate arendamine – visualiseerimise kunst

Ametikoolitus OÜ koolitajad Graafilise Lihtsustamise koolitusel. Õppimas seda, kuidas raskeid asju lihtsalt selgeks teha - joonistamise abil.Õppisime graafilisi lihtsustamisi tegema ehk joonistama. Kui elekter ära läheb, mis saab meie koolitusest siis? Siis alles läheb koolitus väga põnevaks! Tegelikult on ühe professionaalse koolitaja põhitöövahendiks tahvel ja marker. Autojuhi koolitust saab edukalt teha kasvõi vabas looduses metsa all või haagises, kui on olemas oskus pliiatsit ja paberit kasutada. Ka meie teeme seda oma koolitustel juba täna igapäevaselt, kuid see on valdkond, mida saame kõvasti edasi areneda. Tahame seaduseid lihtsalt autojuhtidele arusaadavaks tehajoonistuste abil. 

Mai ´17

Veoseohutuseohutuse teadmisi Saksamaal omandamas

Saksamaa veoseohutuse gurud  - Thomas Döhler (vasakul) ja Alfred Lampe (paremal). Ja tulevane guru Lenno Põder (keskel).

Mais otsisime Saksamaa pealt üles kaks meie jaoks väga olulist veoseohutuse spetsialisti, kes on nn endised pikaaegsed politseiametnikud – Thomas Döhler (vasakul) ja Alfred Lampe (paremal). Meie jaoks on nad veoseohutuse gurud, kellelt me soovime saada uusi teadmisi ja õppemeetodeid koormate kinnitamise õppe läbiviimiseks. Helistasime neile lihtsalt ja läksime külla. Saimegi kokku ja arutasime olulistel veoseohutuse teemadel. Meie jaoks oli tähtis luua omavaheline otsekontakt ja koostöö, et tulevikus oma koolitajaid nende juures arendada.

Thomas Döhler on koolitanud ka Eesti Politseid ja tema õppemeetodid on meile suureks eeskujuks. Tahame samamoodi nagu tema – lihtsalt, arusaadavalt ja praktiliselt koormate kinnitamise õpilastele selgeks teha. Sellest kuuleb juba õige pea. 

Alfred Lampe kirjutab paljusid õppematerjale ja artikleid koormate kinnitamise kohta. Temalt oleme ka palju õppinud just kirjanduse kaudu. Oli au kohtuda ja nüüd on ikka palju parem Eestisse tagasi tulla teades, et võime alati nende poole pöörduda.

Märts ´17

Meie koolitajad käisid Saksamaal haagiste tehastes uudistamas ja õppimas

Lenno Põder ja Priit Lilleorg veetsid mitu päeva märtsis Saksamaal haagiste tehastes.

Külastati Schmitz Cargobulli ja Krone tehaseid. Eesmärgiks õppida haagiseid paremini tundma ja saada otsekontakte haagisespetsialistidega, kelle käest õpetusi tulevikus saada.

Käisime uurimas ka oma tulevase veoseohutuse õppehaagise võimalusi.

Nägime poolhaagiste tootmisprotsessi oma silmaga otsast lõpuni nii Schmitzis kui ka Krones ära ja see oli põnev.

Varsti võib ka Eestis näha tipptasemel poolhaagist, millega koormate kinnitamise õpet hakkame läbi viima…

Tööinspektorite koolitus TachoScani tarkvara kasutamises

Lenno Põder viis läbi Tööinspektsiooni autojuhtide tööinspektoritele koolituse. Nimelt on Ametikoolitus OÜ kontrollitarkvara TachoScan ametlik esindaja ja koolitaja Eestis. Programmi kasutab ka Eesti Politsei. Kuna tarkvara pole teps mitte kõige lihtsamate killast ja seda ka pidevalt uuendatakse, siis on ette nähtud kasutajate koolitused. Inspektorite koolitusel keskendusime tarkvara tehnilistele nüanssidele ning arutasime erinevate töö- ja puhkeaja reeglite üle.

Alustasime autojuhi ametikoolitustega Kuressaares

Ametikoolitus OÜ oma esimese koolitusega 2017 kevadel Kuressaares.

Ca 2 korda aastas – kevadel ja sügisel – hakkavad meie ametikoolitused Kuressaares toimuma. Huvi oli suur ja pidime tegema lausa 2 gruppi, et kõik soovijad koolituse kätte saaksid. Tahame tulla inimestele lähedale, et nad oma kodu lähedal kvaliteetse koolituse kätte saaksid. Paljud sõidavad meie juurde kaugelt. Järgmine koolitus Kuressaares 28 septembril.

  • Alustasime ADR koolitustega Tartus

Veebruar ´17

Korraldasime teist korda infopäeva “Miinimumpalk Euroopas”

Lenno Põder esinemas transpordifirmadele oma teisel infopäeval Miinimumpalk EuroopasLenno on võtnud oma südameasjaks abistada, informeerida ja koolitada transpordifirmasid miinimumpalga osas. Bürokraatia, mis miinimumpalkadega kaasneb on keeruline ja on mitmeid nüansse, mida meili või telefoni teel on raske seletada. Miinimumpalga infopäev on hea võimalus jagada rohkem väärtuslikku infot. Huvi oli suur ja selliseid infopäevi on tulekul tulevikuski. Kes aga soovib rohkem infot miinimumpalkadest, siis oleme selle kohta teinud spetsiaalse rubriigi meie kodulehele. Vaata siit…

Tööohutuse eriprojekt Itellas

Ametikoolitus OÜ poolt Itella Logistics OÜ-le korraldatud tööohutusalane eriprojekt - videokoolitusel põhinev tõstukijuhtide ohutuskoolitus.

Meile meeldib teha midagi täiesti nullist. Üks koht, kus me seda teha saame on ohutusalased eriprojektid. Itellas tegime uuel meetodil põhineva videokoolituse tõstukijuhtide ja töötajate ohutusest. Koolitasime ära kõik firma töötajad (üle 150) alates koristajast lõpetades direktoriga – eesmärgiga, et kõik firma töötajad mõtleksid, tunnetaksid ja tegutseksid ühtemoodi, kui jutt käib ohutusest töökohal.

Ilmus õpetlik artikkel puhkeaja katkestamisest laevale peale- ja mahasõiduks.

Üks olulisemaid küsimusi autojuhi töös, kes laevadega liiguvad, on see, kuidas siis ikkagi käib see puhkeaja katkestamine ehk laeva erand.

Koolitustel olen näinud, et teema vajab lahtirääkimist ja päris tõsiselt.

Kuna aga kõik autojuhid meie koolitustel ei käi, siis artiklist saavad infot kõik, kes soovivad.

Tahame, et mitte ainult meie koolitustel ei jagataks tarkust, vaid seda võivad saada kõik, kes soovivad.

Loe artiklit Kuidas laevale peale- ja mahasõiduks puhkeaega katkestada?

2016

Detsember ´16

Toimus miinimumpalga esimene infopäev Pärnus.

Miinimumpalga infopäev esimest korda detsembris 2016. Koolitaja Lenno Põder.

Osalesid transpordifirmade juhid. Koolitas Lenno Põder. Infopäeval käsitleti peamiselt Prantsusmaa ja Saksamaa miinimumpalga süsteeme. Üks asi on miinimumpalgaga seonduv bürokraatia, mis on hullemast hullem, kuid teine asi on selle tegelik maksmine… Mis, kas ja kuidas tulevikus asjad edenevad, näitab ainult aeg. Kuid tundub, et midagi „lillelist“ siit oodata ei ole.

November ´16

Lenno Põder esines EXEX autovedajate otsustajafoorumil. Teema – tööjõud.

Ametikoolitus OÜ tegevjuht Lenno Põder (vasakul) EXEX Autoveonduse otsustajafoorumil tööjõuprobleemist ja lahendustest rääkimas.

Teema, milles sõna võeti, oli autojuhtide tööjõu olukord ja võimalused seda parandada. Autojuhte on puudu. Kust saada neid turule juurde? Kas alustavaid autojuhte on piisavalt? Neid on, aga mitte piisavalt. Koolitasime 2016 aastal ca 100 alustavat autojuhti, kuid turg vajab kordades rohkem. Võimalus – teha rohkem reklaami või tuua kolmandatest riikidest tööjõud sisse. See teine variant on vist võiduteel…

Inspektorite koolitus TachoScani tarkvara kasutamises

Lenno Põder osales tööinspektorite ja politsei inspektorite koolitusel. Eesti Politsei ja Tööinspektsioon kasutavad tööriista, mille nimi on TachoScan Control. See on tarkvara, millega inspektorid kontrollivad autojuhtide töö- ja puhkeaja nõuetest kinnipidamist. Tarkvara on vaja aeg-ajalt ikka õppida ja end uute võimalustega kurssi viia. Koolitusel oli Lenno tõlgi ja assistendi rollis, sest kohal oli Poolast TachoScani tootja poolt inspektorite koolitaja Piotr Zolty, kes lisaks Eesti inspektoritele koolitab inspektoreid ca 13-s riigis, kes samuti TachoScani kasutavad.

Osalesime TachoScan tarkvara kasutamise koolitusel Poolas

Ametikoolitus OÜ koolitaja Lenno Põder Poolas töö- ja puhkeaja koolitusel firmas Inelo - TachoScan tarkvara tootja. Koolitus oli individuaalne.

Igal aastal vähemalt 2-3 korda käib meie koolitaja Lenno Põder ennast täiendamas Poolas, ühes Euroopa parimas töö- ja puhkeaja kompetentsikeskusesInelo, kes on tarkvara TachoScan tootja. Võiks öelda, et see firma on sedalaadne suurim ja usaldusväärseim Euroopas. Meie jaoks on see kui viibimine „põhi alustalade“ juures – „teadmiste allikas“, sest sealt õpitavaid teadmisi saab Lenno edastada autojuhtidele ja transpordifirmadele oma koolitustel.

Õigupoolest on Ametikoolitus OÜ üks osa sellest samast meeskonnast, kelle käest saame alati nõu, abi ja oskusi töö- ja puhkeaja kohta.

Oktoober ´16

Aitasime kaasa Politsei- ja Piirivalveameti Infotunni korraldamisele Pärnumaal

Ametikoolitus OÜ aitamas korraldada Infotunni praktikumi Pärnumaal Paikusel.

Infotund on kutsutud ellu selleks, et kontrolliorganid saaksid suhelda transpordifirmade ja autojuhtidega. Seda läbi nõuannete ja õpetuste jagamise oma sihtgrupile. Infotunni eestvedaja Priit Tuuna tegi seekord Pärnumaa rahvale meie praktikabaasis Paikusel praktilise koormate kinnitamise koolituse. Oleme seda meelt, et just rohkem praktikat ja uuelaadsed õppemeetodid on see, kuhu suunas koolitused peaksid liikuma. Seetõttu aitame sellistele projektidele alati kaasa.

August ´16

TachoScan tarkvara.

Osalesime Poolas TachoScani koolitusel

Lenno Põder viibis taas Poolas TachoScanis koolitusel. Seekord olid teemadeks autojuhtide töö- ja puhkeaja erinevad tõlgendused eri riikides, miinimumpalkadega seonduv operatiivinfo ja uute võimaluste arendamine TachoScani tarkvaras. Kuna TachoScani koolitajad koolitavad ca 13 riigi politseisid ja tööinspektsioone, siis on neil väga hea ülevaade teiste riikide tegemistest, suhtumisest ja reeglite tõlgendamisest. Nüansse on palju. Meie kaugsõidu autojuhid puutuvad pidevalt kokku erinevate riikide kontrollidega ja näevad, et ühe asja kohta võivad eri riikides olla erinevad lähenemised kontrollija poolt. Et sellest kõigest paremini aru saada, siis on meile alati abiks TachoScani koolitajad.

Juuli ´16

Meie koolitajad Lenno Põder ja Priit Lilleorg käisid kaupa vedamas Norras.

Ametikoolitus OÜ koolitajad Priit Lilleorg ja Lenno Põder 2016 aasta suvel Norras töötamas veoautojuhtidena.

Meie põhimõte on – autojuhtide koolitaja peab ise ka sõitmas käima! Kõik meie koolitajad, kes osalevad ametikoolitustel peavad seda tegema – ja me teeme seda rõõmuga. Oleme käinud juba Hispaanias, Šveitsis, Saksamaa ja muidugi Poolas. Norras saime tunda korralikku autojuhi elu, kus koormate laadimisi oli meil väga palju. Seekord Saue Auto masina ja logistiku käe all toimunud reis viis meid jälle lähemale veoautojuhi hingeelule, muredele ja rõõmudele. Selja taha jäänud 6000 kilomeetrit oli siiani meie kõige pikema distantsiga ettevõtmine. Uued reisid juba ootavad…

Juuni ´16– Veoseohutus

Koolitajad Priit Lilleorg ja Lenno Põder käisid Saksamaal veoseohutuse koolitusel.

Ametikoolitus OÜ koolitaja Lenno Põder (vasakul) tänamas 3G Veoseohutuse Kompetentsikeskuse koolitajaid Saksamaal Fuldas.

Tahame veoseohutuse ehk koormate kinnitamise koolituse Eestis viia täiesti uuele tasemele. Selleks on vaja väga palju ise õppida. Oleme Eesti võimalused ennast arendada ammendanud ja nüüd on meie suund Saksamaa. Seal on veoseohutuse tase väga kõrgelt arenenud. Tellisime endale spetsiaalse ja ainult meile mõeldud koolituse 3G Euroopa Veoseohutuse Kompetentsikeskusest Fuldas, kus veetsime pika tööpäeva teadmise arendamise nimel. Saime endale väärtuslikud kontaktid ja toetajad. Ja tarkus muudkui tuleb…

Mai ´16

Alustasime koostööd ADR koolituste läbiviimisel Tõnu Mägiga

Tõnu Mägi. Ametikoolitus OÜ koostööpartner ja koolitaja ADR valdkonnas.

Tahame oma klientidele pakkuda ka ADR ehk ohtlike ainete vedude koolitusi. Kuna meil praegu omal kompetents puudub, ja samal ajal teadsime, et Tõnu Mägi on Eestis üks väga hea ADR koolitaja, siis otsustasimegi koostööd hakata tegema. ADR koolitused on nii eesti kui ka vene keeles ja toimuvad iga kuu Tallinnas. 

Tulevikku silmas pidades tahame ADR koolitusi teha ka paljudes muudes Eesti piirkondades.

Osalesime ERAA ümarlauas ametikoolituse paremaks muutmiseks

Ümarlaud, kus osalevad ERAA, Autoettevõtete Liit, Politsei, Tööinspektsioon, Majandusministeerium, Maanteeamet ja mõned koolitajad – tegutseb selle nimel, et autojuhtide ametikoolitus tulevikus muutuks paremaks. Eelkõige puudutab see õppekava ja sisulist poolt. Meie saame kaasa aidata juba nende nõuannetega, mida me igapäevaselt teeme, et koolitused oleksid võimalikult kasulikud, praktilised ja reaalsest elust lähtuvad. See ju ongi meie igapäevane töö.

Loodame, et saame tulevikus autojuhi ametikoolituse muuta selliseks, kuhu autojuht soovib tagasi tulla.

Tegime LuxExpressi bussijuhtidele liiklusohutusalase eriprojekti-koolituse

LuxExpressi bussijuhtide liiklusohutuskoolitus.

Tegime LuxExpressi bussijuhtidele Liiklusohutusalase eriprojekti. Meie koolitaja Priit Lilleorg on liiklusohutuse spetsialist. Tema eestvedamisel koostasime ühe põneva koolituse LuxExpressi bussijuhtidele, kus eesmärgiks bussijuhtide liiklusohutuse parandamine.

Bussijuht on avaliku elu tegelane. Ta on eeskuju. Ta on klienditeenindaja. Nn ametialaste kohustuste ja tegevuste osakaal on järjest suurenenud, mis seab suuremad nõudmised ka bussijuhtidele, et selle kõigega toime tulla ja reisijad turvaliselt kohale toimetada. Ja bussijuhid tahavad oma muredest rääkida. Põnev projekt, mis sai taas nullist üles ehitatud.

Aprill ´16 

Valmis kõige uuem mudel VDO digitaalse sõidumeeriku õppesimulaator.

Tänu uutele digimeerikutele on näha väga positiivset trenditöö- ja puhkeaja alased rikkumised vähenevad kolinal. Uued meerikud aitavad autojuhtidel paremini olla kursis oma töö-, sõidu ja puhkeaja ressursiga ning ta näitab alati järgmise sammu ette. Uutel digimeerikutel on peal planeerimissüsteem, mille teadlik kasutamine aitab autojuhti veelgi paremini ja efektiivsemalt oma tööd kavandada. Nende sõidumeerikutega me õpetamegi autojuhte just planeerimissüsteemi oskuslikult enda jaoks vajalikku / kasulikku informatsiooni ära kasutama. 

Tegime HAVI Logistics OÜ-le juba teise tõstukite tööohutusalase eriprojekti-koolituse (üle 200 in)

Tööohutusalane eriprojekt HAVI Logistics OÜ-s.

Tõstukijuhtide üks põhilisemaid põhjusi, miks õnnetused juhtuvad, on liigne kiirustamine. Selle tõttu juhtub nii töötajate enda vigastusi kui ka kaupade, masinate vigastusi. Eriprojekti raames keskendusimegi kiirustamise olemusele ja sellele, kuidas tõstukiga efektiivselt tööd teha, kuid seda mitte kiirustades. Selleks tuleb tunda tõstuki olemust, panna tähele teisi liiklejaid samas keskkonnas ning veidi ka ennast kõrvalt vaadata. Tegime videokoolituse.

Veebruar ´16

Tööinspektsiooni inspektorite koolitus TachoScani tarkvara kasutamisel

Lenno Põder tegi inspektoritele ülevaate TachoScani programmis viimastest muudatustest ning koos vaadati ka üle mõned töö- ja puhkeaja reeglid eriti mis puududtab 45-tunniseid ja 24-tunniseid puhkeaegu ja kompensatsioone. 

Jaanuar ´16

Käisime Poolas ennast kogu meeskonnaga koolitamas TachoScani tarkvara tootja juures. 

Ametikoolitus OÜ team (vasakult): Vitali Nester, Kyllikki Hütti, Lenno Põder ja Priit Lilleorg. Poolas töö- ja puhkeaja koolitusel.

Meie lemmikteema – töö- ja puhkeaeg. Kogu tiimiga läksime seetõttu, et ka teistel kolleegidele meie peamisi koostööpartnereid tutvustada ning et omavaheline suhtlemine oleks sujuvam. Loomulikult ka teadmised – neid said nüüd kõik otse omandada. Vasakult: Vitali Nester, Kyllikki Hütti, Lenno Põder ja Priit Lilleorg. 

Kokkuvõte

Miks ma selle nimekirja meie tegemisest koostasin?

Seetõttu, et tulevased õpilased, kliendid teaksid, millega me igapäevaselt tegeleme. Me soovime, et autojuhtide täiendkoolituse tase ja kvaliteet Eestis tõuseks hüppeliselt paremale tasemele. Autojuhid peavad teadma kes neid koolitavad ja mis inimesed nad on. Sest koolituse kvaliteet ja sisu sõltub ikka ja ainult koolitajatest endist. Kutsetunnistuse kui sellise, saab iga autojuht niikuinii igalt kursuselt, kuid meie rõhume just koolituse väärtuslikkusele, mida me iga päev edasi arendame. Kuna meie koolitustel osalejate tagasiside on olnud väga positiivne, siis julgeme seda kõikidele teistele kutselistele autojuhtidele avalikult ja kindlameelselt välja reklaamida.

Juba lähiajal on meil jälle kavas uued arengud ja tegemised, mis aitavad kutseliste autojuhtide koolituste taset Eestis muuta veelgi väärtuslikumaks! Ole meiega!

PS: meie igapäevastel tegemistel saab silma peal hoida Facebookishttps://www.facebook.com/autosertkeskus

Kohtumiseni koolitustel!

 

Mis on Ametikoolitus OÜ

Ametikoolitus OÜ on 2011 aastal asutatud täiskasvanute koolituskeskus, kelle põhisihtgrupiks on ladudes töötavad tõstukijuhid ja transpordifirmades töötavad kutselised veoauto- ja bussijuhid. 2014 aasta oktoobris alustati kutseliste autojuhtide koolitamist eesmärgiga pakkuda täiesti uuel tasemel kohustuslikke 35-tunniseid ametikoolitusi. Mitte ainult koolitamine pole meie peamine tegevus, vaid meie igapäevtööks on ka transpordi ja logistikafirmade abistamine ja nõustamine neile olulistest valdkondades.

Põhilised kompetentsid, mida Ametikoolitus OÜ iga päev arendab on:

  • Autojuhi töö- ja puhkeaeg + digitaalse sõidumeeriku kasutamine,
  • Veoseohutus ehk koormate ohutu pakendamine, paigutamine ja kinnitamine transpordiks, 
  • Liiklusohutus – läbi kutseliste autojuhtide liikluskeskkonna turvalisemaks muutmine,
  • Tööohutus – tõstukijuhtide ohutusalaste teadmiste ja oskuste arendamine.

Ametikoolitus OÜ on autojuhtide töö- ja puhkeaja kontrollitarkvara TachoScan esindaja ja koolitaja Eestis ning on Eesti Autoettevõtete Liidu ja Eesti Autokoolide Liidu liige.

Lugupidamisega