COVID-19 tõttu EL-i riikide poolt kehtestatud ajutised töö- ja puhkeaja reeglid eesti keeles

28.03.2020

Koroonaviiruse tõttu on enamus EL-i riike kehtestanud ajutised erandid töö- ja puhkeaja reeglitele. Eesmärgiks on aidata transpordifirmasid ja autojuhte, et saaks paindlikumalt vedusid praeguses eriolukorras teostada. Seadusandlus võimaldab riikidel teha kuni 30-päeva kestvaid erandeid töö- ja puhkeaja reeglite kohta, mida nüüd kõik järjest teevad. See tähendab, et erand kehtib ainult selles riigis, kus ta on tehtud.

Erandite kohta on avaldatud kokkuvõtlik tabel, mis on inglise keeles. Autosert tõlkis tabeli ära eesti ja vene keelde, et arusaamine reeglitest oleks parem, kui läbi google translatori.

Autosert soovitab võimaluse korral järgida tavalisi töö- ja puhkeaja reegleid. Kui siiski on vaja erandeid kasutada, siis tuleb olla kindel kõigis aspektides, mis konkreetses riigis on kehtestatud. Kindlasti soovitame teha sõidumeerikust väljatrükk nagu tavaliselt, kui ükskõik millises riigis reeglitest kõrvale kaldutakse. See aitab vältida probleeme erinevate riikide poolt tehtud Maanteekontrollide ajal. 

Ajutised töö- ja puhkeaja reeglid on ajutised ja tuleb jälgida, mis ajani need kehtivad. Kõikidele autojuhtidele soovitame kaasa printida paberil kokkuvõtlik tabel inglise keeles ja et endal oleks parem aru saada, siis ka eesti keeles.

LAE ALLA EESTI VÕI VENE KEELES TABEL: 

Millised on probleemid?

Tabelit jälgides võib tekkida arusaamatusi, sest erandid kehtivad teatud territooriumitel ja teatud kaubagruppidele. Seda tuleb siis riigiti täpselt jälgida. Kahjuks ei kehtestanud EL- ühesuguseid reegleid kõigile, vaid kõik riigid saavad teha oma reeglid. Kuidas saab aga kindel olla, et teise riigi politsei aktsepteerib neid reegleid, mida nende oma riigis pole? Sellisel juhul on nii: kui erandi kohaldanud riigis ületatakse tavapärane norm, siis ei saa teise riigi kontrollija selle eest karistust määrata. Kindlasti tuleks selline olukord autojuhil teadlikult fikseerida ehk teha märge väljatrükile.

Lisaselgitus eraa.ee lehelt (http://eraa.ee/?op=news&id=2415):

Rahvusvaheline Maanteetranspordi Liit on konsulteerinud ekspertide ja Euroopa Komisjoniga ning selgitab: 

  • Kui erandid on lubatud rahvusvahelisel veol, siis kehtivad need vastavas riigis kõigile Euroopa Liidu (EL) ettevõtete autojuhtidele;
  • Järelvalve organid on informeeritud ja informeeritakse erinevatest ajutistest eranditest EL riikides, et nad saaksid kontrollide teostamisel neid arvestada;
  • Euroopa Komisjon on saatnud ametliku info erandite kohta ka ÜRO sekretariaadile, et need teavitaksid AETR kokkuleppe osalisi mitte EL-riike ja võimalusel arvestaksid nimetatud eranditega kui teostavad kontrolle AETR riikides, kes ei ole EL liikmed;
  • EL liikmesriikide poolt kehtestatud erandid ei kehti mitte-EL riikide ettevõtete autojuhtidele, nemad peavad järgima AETR kokkuleppe sätteid;

Ka täiendkoolitus on eriolukorras internetis

Kirjutan veel lisaks, et info liiguks… Ajutiselt toimuvad praegu kõik 35-tunnised täienduskoolitused ja ADR koolitused interneti teel. Autosert pakub LIVE otseülekandena koolitust asukohast sõltumata. Koolitus toimub kindlatel kuupäevadel ja kellaaegadel. See on hea võimalus kõigile autojuhtidele proovida uut lahendust ning mugavalt koolitus ära teha.

 (Pildil: naisautojuht kodus diivanil õppimas interneti teel AUTOSERT LIVE TV kaudu, kuidas kukkumisoht kõrge raskuskeskme korral võib tekkida).
Sa lihtsalt oled oma kodus – vaatad arvutist, tahvelarvutist või nutitelefonist meie koolitust ja naudid õppimist täiesti uuel tasemel. Jagame pidevalt meie Facebooki lehel infot sellest, kuidas LIVE koolitused lähevad. See on tõeliselt positiivne kogemus autojuhtidele.

Infoks, et järgmised LIVE koolitused toimuvad järgnevatel kuupäevadel:

  • 30.03-02.04 35-tunnine täiendkoolitus vene keeles (RUS),
  • 01-04.04 35-tunnine täiendkoolitus eesti keeles (EST),
  • 02-04.04 ADR koolitus vene keeles (RUS) – kohe peale RUS 35-tunnist,
  • 06-09.04 35-tunnine täiendkoolitus eesti keeles (EST),
  • 06.04 algab 140-tunnine ametikoolitus alustajatele eesti keeles (EST)
  • 11,12,18,19.04 35-tunnine täiendkoolitus eesti keeles NÄDALAVAHETUSEL.

Liitu ka Autoserti Facebooki lehega ja Youtube kanaliga AUTOSERT TV – palju põnevat ja kasulikku kutselisele autojuhile garanteeritud :)

Loodan, et artikkel on Sulle kasulik ja olen tänulik, kui jagad eestikeelset tabelit ka teistele kutselistele autojuhtidele!

Lugupidamisega