BE-kategooria juhiluba ja B96 – millal vaja läheb?

02.04.2022

BE-kategooria juhiluba ja B96 – millal vaja läheb?

Aegade algusest peale on selle BE-kategooria juhiloaga olnud väike segadus: millal seda siis ikkagi täpsemalt vaja läheb? Meie juurde BE-kategooria koolitusele on tulnud mitmed õpilased, kellele on BE-kategooria vajaduse selgeks teinud politsei tee peal, kui õpilane oma autoga haagist vedas. Tihti selgub, et taolise sõiduki ja haagise kombinatsiooniga ei saa lihtsalt B-kategooriaga sõita.

Põhiprobleemiks ongi see, et kus maalt siis ikkagi jookseb see piir, kus maalt võib olla B-kat või peab olema mingi imelik B96 või hoopis BE-kategooria. 

Võta veidi aega ja süvene – seletame selle allpool lahti.

Mõisted

Kui artiklis on räägitud allolevatest mõistetest, siis võta seda ka nii – sõna-sõnalt:

  • “Kerghaagis” – haagis, mille täismass ei ületa 750kg ehk O1 kategooria
  • “Haagis” – täismass 751 – 3500 kg ehk O2 kategooria

Kerghaagis

Kui sinul on B kategooria juhiluba, siis saad juhtida sõidukit, mille haakes on kerghaagis 750kg.

Kerghaagise kasutamisel juhtimisõiguse küsimuses kilogramme jälgima ei pea. Ehk näiteks, sul on kaubik, täismassiga 3500 kg ja kerghaagis 750 kg. Kuigi täismassid on kokku 4250 kg, sa võid antud autorongi juhtida B kategooria juhiloaga.

See tuleneb liiklusseaduse paragrahvist 93. Mootorsõidukite kategooriad, kus lõige 3 ütleb: B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni kaheksat sõitjat; sama auto koos kerghaagisega;

Haagis, mis ei ole kerghaagis.

Teine lugu on, kui vead haakes teistsugust haagist, mitte kerghaagist. Kerghaagis on haagis, mille täismass on kuni 750 kg. Ehk, kui sul on sõiduki haakes haagis, mille täismass on 751 kg ja suurem, siis pead hakkama auto ja haagise kilogramme kokku arvutama.

B -kategooriaga võid sõita kuni 3500 kg autorongiga (auto ja haagise täismasside summa). Näiteks sõiduk on Skoda Oktavia, mille täismass on 1897 kg, siis saaksid võtta haakesse haagise kuni 1603 kg. Seda muidugi juhul, kui on see sõidukile lubatud. Räägin sellest ka pärast juhtimisõiguse teema lahti rääkimist.

B 96 – märkus juhiloal.

Kui soovid vedada suuremat haagist, aga BE kategooriat ei soovi veel õppida, siis on olemas ka vahevariant. B96, ehk B kategooria märkusega number 96. Sellise juhiloa olemasolul võid sõita autorongiga, kus haakes on haagis, mis ei ole kerghaagis ja sõiduki ning haagise täismasside summa on kuni 4250 kg. See tuleneb liiklusseaduse paragrahvist § 93. Mootorsõidukite kategooriad, kus lõige 3 ütleb: B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja mis on kavandatud ja valmistatud vedama lisaks juhile veel kuni kaheksat sõitjat; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;
B96 kategooria saamiseks tuleb Transpordiametis sooritada sõidueksam. Seda võib sooritada oma auto ja oma haagisega. Kusjuures haagis võib olla madel. Eksamile minnes peab jälgima, et autorongi täismass ületab 3500 kg ja ei ületa 4250 kg. Ja muidugi kõik tuled ja viled peavad oleme töökorras, kaasa arvatud tagurdustuli.

BE kategooria

Kui sul on aga vaja vedada suuremat haagist, siis tuleb õppida autokoolis BE kategooriat ja sooritada Transpordiametis nii teooria- kui ka sõidueksam.

Millise võimaluse see BE kategooria sulle annab?

Saad sõita B kategooria autoga (kuni 3500 kg täismass) ja haagisega kuni 3500 kg täismass, kui autole võib sellist haagist haakesse lisada. See tuleneb liiklusseaduse paragrahvist § 93. Mootorsõidukite kategooriad, kus lõige 4 ütleb:  BE – autorong, mis koosneb B-kategooria autost ning haagisest või poolhaagisest, kui haagise või poolhaagise lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; 

Nõuded autole

Ülalpool on toodud nõuded juhile, aga ka autole on nõuded esitatud.

Registreerimistunnistusel on kirjed: Haagise lubatud suurim mass O1 piduritega  O2 piduriteta. Näiteks on seal O1 piduritega 1400 kg ja O2 piduriteta 600 kg. Mida need massid tähendavad?

Liiklusseaduse paragrahv § 34. ütleb: Sõitjate- ja veosevedu: (11) Autorongi või masinrongi koosseisus oleva haagise tegelik mass ei tohi ületada haagise suurimat massi, mis on veduki registreerimisel määratud. 

Ehk haagise täismass võib olla suurem, kui kirje registreerimistunnistusel, aga tegelik mass ei tohi seda suurust ületada. Näiteks O1 piduritega on registreerimistunnistusel  600 kg, sa võid võtta haakesse haagise täismassiga 750 kg, aga seda tingimusel, et tegelik mass ei ületa 600 kg.

Rehvid

Kui on piduritega O2 haagis ehk haagis täismassiga 701-3500 kg, siis tal peavad talvel olema all talverehvid. Kui autol on naastud, siis peavad ka piduritega haagisel olema naastud all. Reegel ei kehti O1 kategooria haagisele ehk kerghaagisele.

BE – kategooria koolitus

BE kategooria koolitusi teeb Autosert Tallinnas ja Tartus. Koolituse miinimum tundide arv on teoorias 3 tundi ja õppesõidus 3 tundi. Sõltuvalt õpilase ettevalmistusest võib vajadus sõidutundide järele olla ka suurem. Õppesõit toimub uuema Opel Vivaroga (pildil), millega õppimine on mugav ja sujuv. Transpordiameti sõidueksam sooritatakse sama masinaga, millega Sa õpid.

Autosert Autokooli juhataja Mikk Sossi, kes on 4 aastat töötanud Transpordiameti eksamineerijana, on koos sõiduõpetaja Janek Tarrega välja mõelnud efektiivse ja tulemusliku õppeprogrammi. BE-kategooria sõidueksami läbivusprotsent 28.03.2022 seisuga on meil 93% (Eesti keskmine 80%, Harjumaa keskmine 73%). Vaata ise Transpordiameti Autokoolide Statistikat., mille alusel on koostatud ka allolev võrdlustabel sõidueksamite läbivusprotsendist Harjumaal.

Üldiselt on BE sõidueksamit teha lihtne, sest õpilasel on juba eelnev B-kati kogemus käes ja enamusel ka haagise vedamise kogemus olemas.

BE-kategooria sõidueksami platsiharjutused:

Autosert Autokooli juhataja Mikk Sossi näitab allolevates videotes BE-kategooria sõidueksamite platsiharjutusi. Vaata kindlasti, sest siis sa näed, kui lihtsad harjutused on. 

TAGURPIDI BOKS ÜLE VASAKU JA PAREMA ÕLA

OHUTU PARKIMINE VEOSE LAADIMISEKS

AUTORONGI KOOSTAMINE

Lõpetuseks

Tihti minnakse seadusega pahuksisse just seetõttu, et aetakse segamini autole esitatud nõuded ja juhile esitatud nõuded. See, mis on autole lubatud, ei pruugi olla juhile lubatud. Autole on seatud nõuded tegeliku massi järgi, aga juhile täismassi järgi. 

Kui tekkis küsimusi või soovid olla kindel, millist juhiluba Sa vajad oma haagise vedamiseks, siis võid julgelt meiega ühendust võtta ja üle küsida. Aitame!

Kõike head soovides,