Autokooli valimine: Kuidas leida endale sobiv autokool?

15.11.2023

Autokooli valimine: Kuidas leida endale sobiv autokool?

Autojuhiloa omamine on oluline samm suurema iseseisvuse suunas. Selleks, et saada juhiload, pead Sa autokoolis läbima koolituse ning Transpordiametis sooritama riikliku teooria- ja sõidueksami. Et kogu teekond kulgeks kvaliteetselt ja Sinu vajadusi arvestades, on tähtis partneri ehk autokooli valik.

Kuidas aga leida endale sobiv autokool? Siin on mõned olulised sammud ja nõuanded, mida tasub meeles pidada.

 • Uuri autokooli tegevusluba ja mainet: enne autokooli valimist veendu, et neil on kehtiv tegevusluba. Veelgi tähtsam - uuri nende mainet – küsi sõpradelt ja tuttavatelt, kes on autokoolis õppinud, ning otsi internetist arvustusi ja kommentaare.
 • Koolitajate kvalifikatsioon: veendu, et autokooli instruktorid oleksid kvalifitseeritud ja omaksid õpetajatunnistust ehk õigust koolitada. Nad peaksid olema professionaalsed ning suutma õpetada nii teooriat kui ka praktilisi sõiduoskusi. Uuri põhjalikult autokooli kodulehte ja seal leiduvaid õpetajate andmeid.
 • Õppematerjalid: küsi autokoolilt, milliseid õppematerjale nad kasutavad. Kas nende õppematerjalid on kaasaegsed ja ajakohased? Kas nad pakuvad online-kursusi või ainult traditsioonilisi loenguid?
 • Hind: autokoolide hinnad võivad oluliselt erineda. Enne otsuse tegemist võrdle erinevate autokoolide hindu ning veendu selles, mida selle hinna eest saab. Näiteks, kas koolituse hind sisaldab ka kohustuslikke lisakoolitusi nagu esmaabi ja libedasõit või need lisanduvad hinnale. Samuti uurige, kas õppesõiduplatsi kasutamise tasu on juba koolituse hinna sees või tuleb selle eest eraldi juurde maksta.
 • Autokooli finantsandmed: uuri Teatmik.ee lehelt selle autokooli finantse. Vaata, milline on autokooli käive ning kui palju saavad töötajad töötasu. Võrdle erinevaid autokoole. On levinud, et sõiduõpetajatele võidakse maksta töötasu “mustalt kätte” ja teenuse eest saadud tasu ei deklareerita ametlikult. See võib tähendada seda, et autokool ei tasu riigile ettenähtud makse ja võib tegutseda ebaseaduslikel ja ebaeetilistel alustel. Sellisel juhul on autokool kahtlane ja mõttekam on sellest hoiduda.
 • Kooli asukoht: mõtle, kui kaugele oled valmis autokooli õppima minema. Kui autokool asub kaugel Sinu elukohast või töökohast, võib see tekitada ebamugavusi. Samuti, kus täpsemalt alustatakse õppesõitudega? Tee see endale kindlasti enne selgeks.
 • Õppekava: küsi autokoolilt nende õppekava kohta. Kas nad pakuvad paindlikke õppegraafikuid, mis sobivad Sinu ajakavaga? Kas nad pakuvad lisateenuseid, näiteks esmaabikoolitusi või libedasõidu õpet või tuleb need omandada teiste teenusepakkujate juures?
 • Õppevahendid: veendu, et autokoolil oleks kaasaegsed õppevahendid, mis aitavad Sul õppimist hõlbustada.
 • Õppesõiduplats: Õppesõiduplatsi olemasolu annab õpilasele võimaluse pingevabalt tutvuda sõidukiga ning saavutada piisav vilumus sõiduki valitsemisel enne, kui sööstetakse päris liiklusesse. Kui autokool omab õppesõiduplatsi, siis see näitab ka kooli tahet panustada õpilaste oskuste arendamisse ning on kindlasti oluline kvaliteedi näitaja.
 • Edukus: uuri ise järgi, milline on autokooli lõpetajate edukus sõidueksamitel. Kui palju nende õpilasi esimesel katsel eksamid sooritab? Seda infot saab ka igaüks ise vaadata Transpordiameti kodulehelt.
 • Kogemused ja õpetajad: tutvu kindlasti autokooli inimestega. Uuri, millise taustaga on sõiduõpetajad ja milline on nende isiklik kogemus ja panus. Kogemus loeb, kuid vahel on just väga pikka aega sõiduõpetajana töötanud inimene juba läbipõlenud ja temas ei ole enam jaksu energiliselt õpetada. Noorematel on küll energia ja tahe, kuid kogemusi veel napib. Uuri peronaalset tagasisidet sõiduõpetaja kohta.
 • Unikaalne eelis ja väärtus: uuri autokoolilt, miks peaksid just nende juures õppima, mitte nende konkurentide juures? Las nad ise vastavad sellele küsimusele. Sellest suhtlusest näed ära, kas nad hoolivad sinust kui inimesest või ei vaevugi nad vastama. Samuti näed ära, milles peab autokool ennast tugevaks ja erilisemaks kui teised. Pea meeles - kui eeliseid ja tugevusi ei ole, siis on ainsaks eeliseks madalam hind kui teistel. Näiteks Autosert Autokool pakub kõikidele õpilastele suurte masinate õppepaketti ja sõitu suure veoautoga, et osata liikluses paremini arvestada suurte masinatega. 
 • Klienditugi: veendu, et autokool pakub head kliendituge ning reageerib kiiresti Sinu küsimustele ja muredele.
 • Kokkulepped ja lepingud: enne registreerumist loe hoolikalt läbi autokooli tingimused ja lepingud. Veendu, et oled teadlik kõigist kuludest ja kohustustest.

Kokkuvõttes on autokooli valimine oluline samm Sinu autojuhilubade saamise teekonnal. Hoolikas uurimine ja valik aitab Sul leida kooli, mis vastab Sinu vajadustele ja eelarvele ning aitab omandada vajalikud teadmised ja oskused, et saada edukaks autojuhiks. Tehes läbimõeldud valiku autokooli osas väheneb risk õpinguid pooleli jätta ja hiljem tehtud valikuid kahetseda.

Kui plaanid juhilube tegema hakata ja on küsimusi, siis pöördu julgelt meie poole! Aitame rõõmuga :)

Lugupidamisega,