A-kategooria hooaeg alustab peagi!

22.01.2024

A-kategooria hooaeg alustab peagi!

Väljas möllab küll veel korralik talv, aga nii mõnelgi on juba kevad südames ja koos sellega ka mõtted algaval motohooajal! Ilusad ilmad ei ole enam mägede taga ning uue aasta lubaduseks antud mootorratta load tuleb ära teha!

Enne, kui motohooaeg käima läheb, on hea teha endale mõningad asjad seoses A-kategooria õppe ja autokooli valikuga selgeks. Hea ettevalmistus on edu võti ning toome siinkohal välja mõned nõuanded, mis Sind Sinu teekonnal abistavad.

A-kategooria õpe

 • Motohooaja kestvus on tavaliselt 5 kuud ehk vahemikus mai kuni september, mis on üpriski lühike periood, eriti kui on plaanis alustada autokoolis õpinguid ning jõuda veel ka sõpradega üks korralik motomatk teha.
 • Seega varakult teooriaõpingutega alustamine kindlustab hiljem rohkem aega sõitmiseks. Autosert autokoolis on võimalik läbida teooriaõpingud e-õppena ja kui motivatsioon on kõrge, on see programm võimalik läbida küllaltki ruttu.
 • Seejärel ootab ees riiklik teooriaeksam Transpordiametis. Järjekorrad eksami sooritamiseks on aga kiired tekkima kahel põhjusel:
  • lühike motohooaja ajaaken (mai-september) 
  • paljud on andnud endale lubaduse A-kategooria juhtimisõiguse ära teha.
 • A-kategooria teooriaeksamite sooritamise tippaeg on tavaliselt kevad ehk aprill, mai, juuni. Kuid tegelikult on võimalik sooritada teooriaeksamid kogu aasta vältel. Seega, mida varem alustada, seda kindlamalt saab ka oma teooriaeksami tehtud ajaks, kui esimesed ilusad ilmad saabuvad.
 • Kui teooria edukalt läbitud, tuleb hakata mõtlema õppesõitude peale ning riikliku sõidueksami peale.

Kuidas valida endale sobiv autokool, et mootorratta load ära teha?

Uuri erinevatest autokoolidest, kas nad pakuvad:

 • vajaminevat turvavarustust või tuleb see Sul ise muretseda?
 • nõuetekohast õppeplatsi, kus ohutult harjutada?
 • kaasaegseid ja korras mootorrattaid?
 • riikliku sõidueksami aega samal õppeplatsil, kus oled harjutanud?

Autosert autokool on kõikide nende aspektide peale juba mõelnud ja see on väga suur pluss, miks valida just Autosert enda partneriks selle teel. Me koolitame A-kategooria juhte Tallinnas ning Tartus ja nende linnade näitel saame välja tuua üsna levinud olukorrad A-kategooria õppesõitude ning eksamite läbiviimisel.

 • Paljudel koolitajatel puuduvad võimalused kasutada õppes ettenähtud õppeplatsi harjutuste sooritamiseks või siis on platsid üle koormatud kuna ühel platsil toimetab mitu erinevat autokooli korraga.
 • Teine kurb näide on, kui A-kategooria harjutusi sooritatakse avalikes parklates. Selline tegevus on koolitaja poolt hoolimatu ning loob ohuolukordi ja lisapingeid olukorras, kus tegelikult oleks vaja omandada kriitiliselt olulised sõiduvõtted ning kindel mootorratta valitsemine.
 • Autosert autokoolis õppides ei pea muretsema selliste asjade pärast, sest meil on eraldiseisvad õppeplatsid just A-kategooria õpingute jaoks ja enamgi veel.
 • Kuna õpingud lõppevad riikliku sõidueksamiga, siis Autosert autokoolis saate sooritada oma riikliku sõidueksami samal õppeplatsil, kus olete ka õppinud ja harjutanud ning see on väga suur väärtus, mida saame oma õpilastele pakkuda. 
 • Lisaks anname oma õpilastele ka sõidueksami aja. Lahti seletatuna tähendab see seda, et õpilane ei pea hakkama ise otsima endale sõidueksami aega peale koolituse läbimist, vaid saame hakata üheskoos planeerima sõidueksami aega juba õpinguid alustades. Enamikel autokoolidel sellist võimalust pakkuda pole- sõidueksam tuleb sooritada Transpordiameti büroo juures oleval eksamiplatsil, aga selle juures peab arvestama, et iga õppeplats on unikaalne ning tuleb valmis olla ootamatusteks. Näiteks Tallinna Transpordiameti büroo platsi eripära tuleb välja kiirendus- ja pidurdusharjutuste sooritamisel, kus tuleb hakkama saada küllaltki lühikesel maa-alal. Tartu Transpordiameti platsil tuleb sooritada harjutust „kaheksa sõitmine“ kallaku peal. Kui olete eelnevalt harjutanud sirgel tasapinnal, siis võib antud harjutus pakkuda teile väljakutseid või, Tallinna näitel, kui olete saanud harjutada pikkadel sirgetel kiirendama ja pidurdama, siis peate just eksami sooritamisel suutma kiiresti ümber kohaneda. Harjutamise võimalus ju puudub.

Kindlasti on koolitaja valikul ka oluline avatud hinnapoliitika. Kui olete otsimas endale koolitajat ja tutvute hindadega kodulehekülgedel, siis on tähtis märgata, kas teie käest küsitakse eraldi tasu õppeplatsi kasutamise eest või näiteks turvavarustuse kasutamise eest, mis lisandub kursuse hinnale.

Kindlasti on oluline jälgida, kas on võimalik tasuda koolituse eest arvega või hoopis peate mingil põhjusel tasuma näiteks sõidutundide eest sularahas. Sularahas maksmine võib olla märgiks, et valitud autokool ei tegutse ausatel alustel.

Autosert autokoolis puuduvad peidetud hinnad. Koolituse maksumus sisaldab kõike, mida läheb vaja A-kategooria omandamiseks. Küll aga lisanduvad riigilõivud, sest need tuleb tasuda Transpordiametile riiklike eksamite sooritamise ja juhilubade vahetamise eest.

Meie juures on võimalik tasuda koolituse eest ka järelmaksuga!

Seega, kui on plaan või soov omandada A-kategooria juhtimisõigus, siis loodetavasti saime anda mõned head näpunäited, millega arvestada koolitaja valikul.

Meie alustame oma motohooaega juba 28.02.2024 uute õpilaste vastuvõtuga.

Loe rohkem lisainfot ning registreeru A-kategooria õppesse

Oled oodatud!